2008-02-27 22:33

Miks me selles maailmas oleme...

Kass ... igal juhul mitte selleks, et elada hirmus ja vaevas.

Lugesin uudiseid sellest, kuidas politseinikud ignoreerivad üksteise käske, ületavad võimupiire, kuidas ajakirjanikud kaebavad sõnavabaduse piiramise pärast, kuidas arhitektid võitlevad kunstipärase linnakeskkonna eest... Ma ei kavatse elada hirmus ning kannatuses, ma kavatsen elada vabas ning rõõmsas maailmas.

"Ei Politseiriigile" liikumine näitab mulle, et see vaba ja rõõmus maailm on juba praegu olemas. Me oleme sisemiselt vabade inimeste ühendus ja koos olles tunnen õnne selliste inimeste ühinemisest tekkinud jõust, energiast ja rõõmust. Jah, mõned meist on mõnikord kurvad, pahased, kaalutlevad, tõsised, väsinud ja nii edasi ja nii edasi. Kuid meie elu ei juhi kannatus ning hirm. Seepärast me suudamegi teineteisele pakkuda mingit sõnulseletamatut tuge, seda solidaarsustunnet, mida ühiskonnas toimimiseks vaja on. Seda, et pärast on lihtsam ja seda, et kui sul on jõudu kellegi aitamiseks, siis sa saad seda lihtsalt pakkuda ning sa ei häbene ka ise midagi vastu võtta.

Mulle meeldib selles maailmas elada. Ma usun, et see läheb suuremaks.

Politseriigi vastu ja sõnavabaduse piiramise vastu me olemegi ka just selle sisemise vabaduse pärast, selle pärast, et me teeme asju selle pärast, et me tahame neid teha, mitte selle pärast, et keegi hirmutab meid.

See, et sõnavabaduse üle arutlemine on tõusnud, see näitab, et me pole ainsad. Eesti ülesehitusperiood on nüüd läbi ja siin tuleb elama hakata. Nii nagu me ise tahame, siin ja praegu. Ilma kartmata, ilma kannatusest elu mõtet otsimata, ilma ootamata, et keegi tuleb ja tee kätte näitab või õigeid lahendusi pakub.

Tjah, kui otsida täiuslikku noorteromaani, siis oleks vaja, et keegi kirjutaks praeguse põlvkonna "Hüvasti, kollase kassi"

| Permalink sellele postile2008-02-25 13:23

Emotsionaalne debriefing

eipol04.jpg
Mõtteid on nii palju, et need hakkavad varsti kõrvade kaudu peast välja pressima nagu viidikad, kui kasutada klassiku terminoloogiat. Kuid on ka palju veekogusid, kes neid viidikaid nõuavad.

Seepärast ma jagan teiega hoopis emotsiooni. Kõndisin laupäeval päikeselises Tallinnas, et natukene puhata viimase kuu intensiivsusest. Vaatasin Pikal tänaval üles Pika jala poole ning naeratasin üle näo. Seda tänavat vaatan ma nüüd väga kaua just niimoodi, eriliselt, teismoodi kui varem. Maailmas on veel kohti, mida ma niimoodi vaatan - Vicenza nimegi kohates ilmub mu näole seesama naeratus, Reggio keskväljakust kõnelemata (ja nii edasi ja nii edasi).

Ma olen nendes kohtades jaganud kaaslastega oma mõttekäiku ja väärtusi. Ma olen nendes kohtades füüsiliselt tundnud enda kõrval neid teisi, kes on pühendunud rahule ja õiglusele; neid, kes hoolivad, viitsivad, tahavad, mõtlevad ja kelle silmad reaalselt säravad.

Lisette kirjutas kunagi oma blogis, et igaüks tahaks, et keegi sinu mõtteid sõnadeta ära arvaks. Ühistel meeleavaldustel see täpselt nii ongi, tekib sünergia - see lisaenergia koostegutsemisest, mis teeb inimhulga jõu suuremaks kui selle individuaalsete liikmete jõudude summa. ühel teemal, ühes valdkonnas me arvame teineteise mõtteid ja tundeid ära ning tunneme end absoluutselt vabana.

Foto EPL-ist, Marko Mummilt

| Permalink sellele postile2008-02-22 20:43

Aitäh, mu kaaslased!2008-02-18 14:00

Sina tegid seda!

Pride02
Haa, mis ma kogu aeg rààgin - ka Eestis ei jàà rahvaalgatus tàhelepanuta, ka Eestis on allkirjade kogumisel mòte.

Mulle helistas tàna hommikul siseministri nòunik ja ùtles, et nad sooviksid seaduseelnòu osas vestelda. Loodetavasti saab see teoks 20.02. avalikul arutelul TLY keeltemaja auditooriumis K-316, kuhu ka sina, mu blogi lugeja, oled sel pàeval kell 18.00 oodatud. Arutame Siseministeeriumi muudetud (neid muutusi minul veel kàepàrast ei ole) eelnòu yle ja vaatame millisel kujul meie avalikussfààr kujundamist vajab.

Sinu allkiri politseiriik.ee lehel on midagi asjade kulgemise viisis muutnud! Meie, Eesti yhiskond, oleme astunud jàlle yhe sammu demokraatliku yhiskonna suunas.

Mina olen praegu natukene ònnelik. Nyyd jààb veel loota, et see arutelu tuleb asjalik ja sealt tegelikult ka midagi kasvab. Meeleavaldus, kallid kaaslased, on ikka veel jòus!

| Permalink sellele postile2008-02-14 17:05

Vàiksed valed, suured valed ja sotsioloogia

Ah et see Pàevalehe kysitlus?. Kysitluses 503 inimest ja Pàevalehe andmetel kysiti neilt "kas politseil peaksid olema praegusest suuremad volitused rahutuste kontrollimiseks?"

Nyyd, 503 inimest ei ole isegi miljonise rahvaarvu puhul pàriselt esinduslik valim, 1000 inimest (0,1% rahvastikust) vòiks ikka haaratud olla. Politseiriik.ee allkirjalehel on allkirjugi juba 2500 kandis.

Teine aspekt on aga kysimuse sònastus ise. See ei ole kindlasti neutraalne "rahutus" eeldab juba ilmselget korrarikkumist ning see hààlestab inimest vastama - muidugi, las politsei tegeleb paremini korrarikkujatega. See kysimus annab meile teavet, et mingi hulk inimesi ei tunne ennast Eestis turvaliselt.

Pihli eelnòu kohta sellest kysitlusest muidugi jàreldusi teha ei saa, sest Pihli eelnòu on suunatud rahumeelsete meeleavalduste ja mitte rahutuste vastu, Pihli eelnòu lubab politseil sinu vabadust piirata 48 tunni jooksul, kui sul ei ole juhuslikult isikuttòendavat dokumenti kaasas (mida Eesti seadus ei nòua)... Isegi auto peatamiseks on seni pidanud olema "pòhjendatud kahtlus", isikutuvastamiseks ei ole seni veel kellelgi olnud òigust sind oma toimetustes segada.

Lagle Parekile peaksid need seadused muidugi tuttavad olema, teda selliste isikutuvastamistega 1988. aastal piirati pàris palju... Vòi huvitav, kas hàrra Laarile ei meenu midagi?

Kuid mulle teeb heameelt tolles kysitluses tulemus, et tallinlased vastasid pigem rohkem, et politseile ei ole rohkem volitusi vaja, sest tallinlased nàgid oma silmaga, mida politsei aprillis tegi ja teha sai.

Veel teeb mulle head meelt see, et Pàevaleht ise antud kysitluse pòhjal ei teegi Pihli eelnòu kohta jàreldusi, sest juhtkirjas leitakse, et politsei ei vaja lisavolitusi. Jààb segaseks, miks selline kallutatud kysimus syndis - aga sellegipoolest on mul hea meel, et Pàevaleht selles kysimuses Pihli paadis ei ole.

| Permalink sellele postile2008-02-12 10:50

Oleme kaotanud satiiriku!

Peaks nagu midagi tànases Postimehes ilmunud hàrra Aimla vihasòòstu kohta kommenteerima, aga kuivòrd ma ei leia seal yhtegi vàidet, siis ma ei saa ka argumenteerida.

Tundub, et hàrra Aimla peab Eesti kohtusysteemi kallutatuks ja tahab seepàrast suurendada politsei volitusi, et rahu tagada... Kaotame kohtud, loome inkvisitsiooni, kas nii? Noh, siit vòib igayks ise ka edasi mòelda.

Hàrra satiirikult oleksin mina oodanud tabavat satiiri, selle asemel kasutas ta suhteliselt abitult neid tavalisi Eestis kasutuselolevaid marginaliseerimisvòtteid - pooldab Venemaad, keskerakonda, on noor, armunud, òhinas, àkki on gay... Nojah, natuke paneb muigama kyll, et see kòik koos on, hea, et mind veel ylemaailmses juutide vandenòus ei syydistata. Kahju, hea satiir on poliitiliselt oluline ja vajalik nàhtus.

Kòige rohkem on mul kurb siis, kui inimesed ei julge olla enesekriitilised. Ka oma riigi kriitilised. Teate, see, kui meie naaber teeb midagi halvasti, ei anna meile mingit òigustust ise samamoodi kàituda.

Aina enam on Eestis inimesi, kes mòistavad, et meie riik on meie endi jaoks ja peab làhtuma eelkòige oma kodanike soovidest ja vajadustest. Eesti riik ei ole maailmas Venemaad tasakaalustav jòud. Eesti riik on koht, kus selle kodanikud saavad ennast valitseda.

Aitàh teile kòigile, kes te "Ei, Politseiriigile" kampaanias osalete! AItàh kòigi nende toetusmeilide eest tàna hommikul!

|
Permalink sellele postile2008-02-09 18:54

Rahu selleks, et teha mida tahate

3623muusik.jpg
Kui ma käisin "pronkssõduri paketi" vastast meeleavaldust politseiga kooskõlastamas, siis kohtasin niisugust lugupidamist nagu ma varem pole eal üheltki võimu esindajalt tajunud (kuigi minuga on tavaliselt alati viisakalt käitutud). Nimelt ei olnud see lugupidamine minu isiku vastu, see oli lugupidamine kõigi nende 2000+ inimese vastu, kes meie pöördumisele olid alla kirjutanud. Niisuguse suhtumise kutsub esile inimeste "horisontaalne jõud", see, mille mootor ei ole konkurents vaid koostöö. Juba teist korda sel aastal kohtasin ma Eestis seda fenomeni, mida itaallased kutsuvad "potere di piazza" - väljaku võim.

Linna keskväljakule kokku tormanud kodanikud suudavad teha kõike, kui neil on ühine eesmärk, ei ole midagi, mis saaks neid takistada, kui nad nõuavad, siis valitsus astub tagasi.

Vahepeal on hea olla üks paljudest. Osa, mis moodustab massi - vaadake seda Contessa videot ning tunnetage, kui hea on olla üks neist, kes ka midagi muutis. Mitte see, kes juhuslikult sattus ruuporiga teiste ees kõndima - sest see on juhuste ja võimekuste kokkulangemise jada - vaid üks neist, kes tuli ka tänavale, et omaenda mõtteid avaldada.

Mina adusin just Itaalias esimest korda selgelt, miks mass ja indiviid ei ole tingimata vastandid. Sa panustad millessegi oma tervikliku individuaalsusega, unikaalsena nagu sa oled - ning kõik teised unikaalid tulevad ja panustavad sellessesamasse asja omaenese unikaalsusega. Kokku moodustub jõud, mis on tugevam kui miski muu, mida ma oma elus kogenud olen, kokku moodustub sajatuhandepäine lohe, millel on kõige rohkem võimu maailmas.

Võlu seisneb siin just asjaolust, et kui suur osa meie ühiskonnast on üles ehitatud võidujooksu printsiibil, kus sa saavutad parema tulemuse siis, kui keegi veel sinu kõrval jookseb ning sa püüad temast mööda rebida; siis see mass töötab jalgpallimeeskonna printsiibil, kus igaüks ajab oma rida, kuid peab samal ajal jälgima ning arvestama teisi - ikka selle ühise asja nimel. Vaadake statistikat - mitte ainult väravalööja ei tooda välja vaid ka see, kes löögiks sobiva söödu andis.

Või ehk veel parem metafoor oleks improvisatsioone esitav jazzgrupp, kus kõik tegutsevad koos, kõigil on oma unikaalne väljendusviis ja kõigil kord olla liider - aga mitte juht.

Loomulikult, selleks, et niisugune mass töötaks, peab igale osakesele olema tagatud võimalus ennast indiviidina täielikult teostada ning endast lugu pidada eelkõige indiviidina, mitte mingi grupi esindajana. Potere di piazza on seda efektiivsem, mida unikaalsemad ning ennastväärtustavamad on selle liikmed.

Seepärast ma arvan, et ei ole oluline otsida endale seltskond, mis vastaks igas kriteeriumis sinu ootustele ning jagaks sinu mõtteid. See tekitab getostumist ning võib halvimal juhul viia reaalsest maailmast täieliku irdumiseni, olukord, kus me ei saa enam ratsionaalseid otsuseid vastu võtta.

Inimene on mitmekülgne, kaasaegne maailm võimaldab nii info kui inimeste kiiret liikumist. Me saame liikuda vastavalt oma muutuvatele eesmärkidele ühest grupist teise, ilma ohverdamata ennast grupi heaks vaid andes igale grupile selle osa endast, mida too grupp vajab. Vastuseks saame respekti, solidaarsustunde ning oma eesmärkide kiireima teostumise.

| Permalink sellele postile2008-02-06 14:15

Keelame rääkimise?

Pride 2007
Mul on unistus. Ma tahan näha Eestit vabade inimeste vaba riigina, kus igaüks julgeb oma arvamust väljendada, kartmata saada tembeldatud riigivastaseks.

Ma tahaksin Eestit näha riigina, kus igaüks saab tulla julgelt oma arvamusi ka tänavale kuulutama, kartmata, et keegi tuleb neid kividega loopima; kartmata, et teda ähvardab tagakiusamise oht, kuna väljaöeldud arvamus pooldas juhuslikult samasooliste kooselu kehtestamist või andis mingile ajaloosündmusele valitsusparteist või hoopis tema ülemusest erineva hinnangu.

Edasi loe tänasest Postimehest

| Permalink sellele postile2008-02-05 14:23

Mul on täna sünnipäev!2008-02-03 20:20

Ma jagan teiega suve...

Nirano Ma tean, et peaks küsima, mis mulje lumi on jätnud, kuid mina igatsen suve järele, soojuse järele, maailma mitmekesisuse järele. Nii ma lihtsalt pidin mõned oma kodulinna pildid ära toimetama ja veebi üles riputama. Benvenuto a Reggio!

Need seinad teevad pai, kui sa kõnnid ja ütlevad, et ei pea muretsema, sest meie oleme ikka siin, need seinad kiirgavad sooja. Kuigi siin linnas elab hulk veidraid ning veel veidramaid inimesi, on nad siiski kõik omal kombel heatahtlikud - ja teate, selleks, et ma saaksin üle tee tütarlast pildistada hoidis Guardia di Finanza mitu minutit omal algatusel liiklust kinni (hüva, õuealal).

Ah jaa, selle postituse juures olev pilt pärineb hoopis Nirano allikatelt.| Permalink sellele postile